Kredyt technologiczny dla firm

Firmy, które zamierzają w swojej działalności postawić na innowacyjne technologie, mogą skorzystać z kredytów technologicznych. Przedsiębiorcy zainteresowani tego rodzaju kredytem, powinni skorzystać z oferty banku, który podpisała stosowną umowę z BGK (Bankiem Gospodarstwa Krajowego). Warto od razu zaszczyć, że kredyt technologiczny nie jest bynajmniej przeznaczony dla wszystkich. Potencjalny kredytobiorca musi spełnić dość wyśrubowane wymagania, przede wszystkim odnośnie celu środków pozyskanych z kredytu. Czym właściwie powinna się charakteryzować inwestycja technologiczna, którą można sfinansować za pomocą kredytu technologicznego?

Za inwestycję technologiczną można uznać np. zakup każdego rodzaju nowej, innowacyjnej technologii i jej zastosowanie w celu zaproponowania klientom ulepszonych, innowacyjnych usług lub towarów. Również, jeśli zamierzamy wdrożyć jakąś opracowaną przez siebie technologię, która ma na celu znaczące polepszenie jakości oferowanych usług, możemy liczyć na to kredyt technologiczny. Istotne jest w każdym razie, by przekonać bank, że interesująca nas technologia faktycznie jest na tyle innowacyjna i jednocześnie skuteczna, by w znaczący sposób poprawić standard usług czy produktów z danej branży.

Dlaczego właściwie kredyt technologiczny, oferowany głownie małym i średnim przedsiębiorstwom, jest tak godny uwagi? Przede wszystkim z tego względu, że jego duża cześć może zostać spłacona przez wspomniany już BGK, spłata ta następuje w formie tak zwanej premii technologicznej. Dotacja zostaje naturalnie przekazana przedsiębiorcy spłacającemu kredyt. Wysokość takiej dotacji (pochodzącej z Funduszu Kredytu Technologicznego) zależy w dużej mierze od kwoty przyznanego danej firmie kredytu technologiczne. Zwykle jednak dotacja nie powinna przekroczyć kwoty 4 000 000 zł.

Z racji tego, że kredyt technologiczny wiąże się z dotacjami na tak ogromne kwoty, jego przyznawanie określone jest odpowiednimi regulacjami prawnymi. Przede wszystkim tej kwestii poświęcona jest ustawa z 2008 roku, która ogólnie traktuje też o szeroko rozumianym wsparciu dla wszelkiej innowacyjnej. Kolejnym dokumentem, który reguluje kwestię kredytów technologicznych jest naturalnie: Program operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Jak by tego było jeszcze mało, kredyt technologiczny może zostać przyznany tylko i wyłącznie przez bank, który posiada podpisana umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Ubiegając się o kredyt technologiczny, który ma zostać przeznaczony na przeprowadzenie określonych inwestycji, powinniśmy pamiętać, że istotny jest planowany termin danej inwestycji. Zgodnie z prawem nie wolno rozpocząć jej wcześniej niż otrzymamy promesę premii technologicznej wydaną, jak łatwo zgadnąć, przez BGK. A skoro już mowa o wymogach oprawnych, to warto nadmienić, że przedsiębiorca musi posiadać pewien wkład własny, by móc w ogóle ubiegać się o kredyt technologiczny. Zgodnie z ustawą musi to być minimum 25% wartości planowanej inwestycji technologicznej.

Pamiętajmy, że wypłacenie premii technologicznej może nastąpić zarówno za jednym razem jak i w ratach. W tym drugim przypadku należy pamiętać, że raty będą wypłacane nie częściej niż co 3 miesiące. Zgodnie z prawem, by otrzymać obiecaną premię technologiczną, firma musi złożyć odpowiedni wniosek. Nie jest to jednak zbytnio skomplikowane, wniosek ten składa się zawsze za pośrednictwem banku, w którym wzięliśmy dany kredyt.

Sprawdź koniecznie porównania:
Porównanie kredytów gotówkowych 2018
Porównanie kredytów hipotecznych 2018
Porównanie kredytów samochodowych 2018
Porównanie pożyczek pozabankowych 2018
Porównanie kont osobistych 2018

Bankuj.pl to niezależny portal, w którym znajdziecie zbiór ofert banków z Lublina, obejmujący tanie kredyty gotówkowe (sprawdź oprocentowanie na październik 2019), kredyty na zakup nieruchomości (kredyty mieszkaniowe, kredyty na dom, kredyty na działkę budowlaną), konta bankowe (internetowe konta osobiste, konta dla małych i średnich firm), bezpłatne usługi pośrednictwa finansowego, świadczone przez doświadczonych specjalistów kredytowych renomowanych firm eksperckich z Lublina. Sprawdź aktualne porównania i wybierz rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb i możliwości. Wszystkie produkty bankowe zaprezentowane na niniejszej stronie mają charakter wyłącznie informacyjny.