Kredyty Polaków – jak bardzo jesteśmy zadłużeni?

Z opracowanego przez BIK raportu „ Kredytowy portret Polaków 2017” wynika, że przeszło połowa dorosłych mieszkańców Polski spłaca co najmniej jeden kredyt bankowy. Na szczęście świadomość społeczeństwa wzrasta i większość zobowiązań spłacamy terminowo. Jedynie 8% osób posiadających kredyt nie spłaca go na czas albo wcale. Biorąc pod uwagę, że wedle raportu GUS dorosłe społeczeństwo Polaków liczy przeszło 31,5 miliona to aktywne kredyty spłaca 15 milionów z nas. Badania BIK wskazują, że jeden kredyt to za mało – mamy ich w gospodarstwie domowym więcej. Umowy kredytowe w tym roku (aktywnych było 27,6 mln ) przekroczyły łącznie kwotę zobowiązań 584,2 mln złotych. Z prostych wyliczeń można więc wnioskować, że kredytów mamy przynajmniej dwa o wartości przekraczającej 20 tysięcy zł każdy.

Kto bierze kredyty?

Statystyczny klient uzyskujący pozytywną decyzje kredytową ma 35-44 lat. To aż 23% wszystkich kredytów zaciągają osoby w tym przedziale wiekowym. Zadłużenie średnie w tej grupie to 67 825 zł podaje BIK.

Jakie kredyty cieszą się zainteresowaniem?

Najwięcej udzielono w badanym okresie kredytów hipotecznych. Jak wiadomo zaciągane są one na duże kwoty i na długi okres czasu. To najważniejsze produkty bankowe i to aż 70% wszystkich kredytów pozostających do spłaty. Równie dużym uznaniem cieszą się kredyty konsumpcyjne (gotówkowe i z tytułu zakupów na raty), bo aż 48% zobowiązań, chociaż kwotowo to tylko 26% łącznej sumy zadłużenia Polaków.

BIK pokusił się również o sprawdzenie, w jakich regionach zaciągamy zobowiązania najczęściej – prym wiedzie województwo mazowieckie i śląskie. 18% wszystkich zobowiązań kredytowych z tytułu kredytów hipotecznych należy do osób zamieszkujących Mazowsze. Na śląsku chętnie sięga się po wszelkie kredyty konsumpcyjne (aż 14 % umów z tego zakresu zawieranych jest na tamtym terenie). Najwięcej kredytów pod względem geograficznym mają mieszkańcy Lubelszczyzny i województwa wielkopolskiego, bo aż 53% mieszkańców ma kredyt.

Badania pokazują jak bardzo zmienia się zapotrzebowanie na produkty kredytowe i jakże bardziej rozsądnie sięgamy po wszelkie kredyty. Cieszyć może fakt, że większość zobowiązań spłacanych jest regularnie i maleje wysokość długu, jaki Polacy mają do oddania bankom. Kredyty są dla ludzi, banki kuszą atrakcyjnymi produktami, a my wykorzystujemy stosunkowo niskie oprocentowanie dokładnie przy tym analizując swoje potrzeby i możliwości płatnicze.

Sprawdź koniecznie porównania:
Porównanie kredytów gotówkowych 2023
Porównanie kredytów hipotecznych 2023
Porównanie kredytów samochodowych 2023
Porównanie pożyczek pozabankowych 2023
Porównanie kont osobistych 2023

Bankuj.pl to niezależny portal, w którym znajdziecie zbiór ofert banków z Lublina, obejmujący tanie kredyty gotówkowe (sprawdź oprocentowanie na maj 2024), kredyty na zakup nieruchomości (kredyty mieszkaniowe, kredyty na dom, kredyty na działkę budowlaną), konta bankowe (internetowe konta osobiste, konta dla małych i średnich firm), bezpłatne usługi pośrednictwa finansowego, świadczone przez doświadczonych specjalistów kredytowych renomowanych firm eksperckich z Lublina. Sprawdź aktualne porównania i wybierz rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb i możliwości. Wszystkie produkty bankowe zaprezentowane na niniejszej stronie mają charakter wyłącznie informacyjny.