Jak duże znaczenie w decyzji kredytowej odgrywa wiek wnioskodawcy?

Zakup mieszkania bez kredytu hipotecznego niestety należy do rzadkości, zazwyczaj jest nam potrzebne wsparcie finansowe banku, aby móc kupić własne cztery kąty. Nie każdy będzie mógł wziąć pożyczkę na zakup nieruchomości, banki bardzo skrupulatnie sprawdzają zdolność kredytową oraz wiarygodność potencjalnych kredytobiorców.

Ocena zdolności kredytowej to nie tylko wysokość dochodów, ale także szereg innych czynników, które mają znacznie takich jak wiek, czy stan cywilny. Wbrew pozorom wiek odgrywa bardzo ważną rolę podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny.

Kto może otrzymać kredyt hipoteczny?

Ubiegając się o otrzymanie kredytu na zakup mieszkania przede wszystkim bank sprawdzi nasze dochody. Średnia suma wynagrodzenia statystycznych kredytobiorców to 4,000 tysiące złotych netto. Pamiętajmy, że posiadając umowę o pracę na czas niekreślony, nasze szanse na otrzymanie pieniędzy są większe, gdyż w tym wypadku ryzyko utraty dochodu jest minimalne. Kolejna bardzo ważna rzeczy to wiarygodność, może wydawać się to dziwne, ale bank przychylniej patrzy na kredytobiorców, którzy mają historię kredytową, niż na tych, którzy do tej pory nie zaciągali żadnych pożyczek czy kredytów.

Idealny wiek dla kredytobiorcy

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, wiek również jest ważną kwestią podczas rozparzania wniosków kredytowych. Instytucje bankowe najchętniej udzielają kredytów osobom w wieku lat 30, które mają stabilną sytuację materialną, czyli posiadają stałe źródło dochodów oraz odłożone oszczędności. Posiadanie odłożonych pieniędzy świadczy o tym, że jesteśmy odpowiedzialni, potrafimy odpowiednio zarządzać własnym budżetem i nie będziemy mieć problemu ze spłatą rat w wyznaczonych terminach. Oczywiście o kredyt może ubiegać się każdy, niezależnie od tego, ile ma lat, przy czym przeważnie banki określają maksymalny wiek osoby w momencie spłaty ostatniej raty kredytowej – 70-80 lat.

Zaciągnięcie kredytu po pięćdziesiątce jest możliwe i wiele banków udziela takim osobom wsparcia finansowego, jednak muszą spełniać one dwa kryteria. Po pierwsze kredytobiorca powinien wykazać wysokie dochody, po drugie bank wymaga wykupienia wyższego ubezpieczenia, co stanowi solidne zabezpieczenie na wypadek przedwczesnej śmierci klienta.

Sprawdź koniecznie porównania:
Porównanie kredytów gotówkowych 2023
Porównanie kredytów hipotecznych 2023
Porównanie kredytów samochodowych 2023
Porównanie pożyczek pozabankowych 2023
Porównanie kont osobistych 2023

Bankuj.pl to niezależny portal, w którym znajdziecie zbiór ofert banków z Lublina, obejmujący tanie kredyty gotówkowe (sprawdź oprocentowanie na lipiec 2024), kredyty na zakup nieruchomości (kredyty mieszkaniowe, kredyty na dom, kredyty na działkę budowlaną), konta bankowe (internetowe konta osobiste, konta dla małych i średnich firm), bezpłatne usługi pośrednictwa finansowego, świadczone przez doświadczonych specjalistów kredytowych renomowanych firm eksperckich z Lublina. Sprawdź aktualne porównania i wybierz rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb i możliwości. Wszystkie produkty bankowe zaprezentowane na niniejszej stronie mają charakter wyłącznie informacyjny.