Rolnik VAT-owiec a konto firmowe w banku

Rolnicy prowadzący niewielkie gospodarstwa rolne nie uzyskujący przychodów z innych rodzajów działalności, nie muszą dokonywać rejestracji dla potrzeb podatku VAT. Jednak po dokładnym przeliczeniu i stwierdzeniu opłacalności rezygnacji ze zwolnienia z VAT można w dowolnej chwili złożyć w Urzędzie Skarbowym odpowiedni wniosek. Rolnik będzie VAT-owcem przez okres minimum 3 lat (po tym czasie możliwe będzie uzyskanie ponownie statusu rolnika ryczałtowego).

Czy kolejnym obowiązkiem będzie założenie rachunku firmowego w banku? Wielu przedsiębiorców tak robi, ale żaden z organów podatkowych czy ZUS nie nakłada takiego obowiązku, istotne są wpłaty, nawet z rachunku osobistego. Wymóg kont firmowych czy dedykowanych rolnikom np. agro wynika z wewnętrznych procedur wielu banków, a nie regulacji ustawowych. Banki często w regulaminach umieszczają zapisy zabraniające korzystania z kont osobistych dla potrzeb rozliczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą czy rolniczą. Konto osobiste od firmowego niemal niczym się nie różni. Zdarza się, że część funkcjonalności dedykowanych jest tylko klientom indywidualnym, a część firmom. Różnice mogą dotyczyć również opłat za poszczególne usługi. Często rachunki firmowe są droższe, a opłat trudniej uniknąć. Konto firmowe powinno być zwykle zasilane wyższymi wpływami miesięcznymi niż rachunki indywidualne, by prowadzenie konta było darmowe. W przypadku rolników banki przygotowują oferty kont dla rolnika czy agro, choć pod nazwą nie kryje się nic innego jak rachunek firmowy, tożsamy z tym dla przedsiębiorcy. Reklamowe hasła mogą być dla rolników kuszące, warto więc dokładniej przyglądać się poszczególnym propozycjom banków przed zawarciem takiej umowy.

Oczywiście mimo wad konta dla rolników czy firmowe mają i zalety. Chociażby związane z kredytowaniem, które udostępniane jest wyłącznie przedsiębiorcom. Mowa tu np. o kredytach obrotowych z wyższymi limitami. Dzięki kontom firmowym można liczyć na kredyty inwestycyjne czy inne pożyczki kierowane do określonych odbiorców, w tym rolników. Posiadanie rachunku dla firm sprzyja uzyskiwaniu atrakcyjnych produktów, z niższym oprocentowaniem w oparciu często jedynie o historię rachunku. Bank we własnym zakresie analizuje obroty i wydatki przedsiębiorcy i ocenia ryzyko, które dla solidnych premiuje bonusami w postaci lepszych warunków pożyczek.

Sprawdź koniecznie porównania:
Porównanie kredytów gotówkowych 2023
Porównanie kredytów hipotecznych 2023
Porównanie kredytów samochodowych 2023
Porównanie pożyczek pozabankowych 2023
Porównanie kont osobistych 2023

Bankuj.pl to niezależny portal, w którym znajdziecie zbiór ofert banków z Lublina, obejmujący tanie kredyty gotówkowe (sprawdź oprocentowanie na czerwiec 2024), kredyty na zakup nieruchomości (kredyty mieszkaniowe, kredyty na dom, kredyty na działkę budowlaną), konta bankowe (internetowe konta osobiste, konta dla małych i średnich firm), bezpłatne usługi pośrednictwa finansowego, świadczone przez doświadczonych specjalistów kredytowych renomowanych firm eksperckich z Lublina. Sprawdź aktualne porównania i wybierz rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb i możliwości. Wszystkie produkty bankowe zaprezentowane na niniejszej stronie mają charakter wyłącznie informacyjny.