Pożyczki społecznościowe także dla biznesu?

Pożyczki społecznościowe stają się coraz bardziej popularne i w Polsce. Z uwagi na problemy, jakie mogą pojawić się, gdy potrzebujemy pożyczyć pieniądze w banku, ludzie decydują się na pożyczkę z innych źródeł, gdzie procedury są łatwiejsze do przejścia i nie aż tak restrykcyjne są zasady udzielania pożyczek. Social lending to popularna na zachodzie forma pożyczania. Jeśli nie ma możliwości uzyskania kredytu w banku, od rodziny czy znajomych, albo zwyczajnie przerażają nas zawiłe procedury związane z przyznaniem kredytu, za wysokie są odsetki i koszty pożyczki, to właśnie social lending może być rozwiązaniem, alternatywą dla kredytu. Dlatego także przedsiębiorcy z chęcią korzystają z tego rodzaju pozyskiwania środków, np. na funkcjonowanie działalności bieżącej, czy na nieoczekiwane wydatki związane z rozwojem przedsiębiorstwa (banki udzielają niechętnie tego typu kredytów, zwłaszcza dla nowopowstałych firm).

Jak to działa?

Założenie pożyczek społecznościowych jest bardzo proste – bez udziału banku i instytucji finansowej zawiera się umowę pożyczki, na różne cele, między dwoma osobami fizycznymi, za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych. Tam rejestrują się osoby posiadające nadwyżki kapitału i te, które takich środków potrzebują. Działanie serwisów to jedynie pośredniczenie w transakcjach. Najczęściej więc rejestracja w systemie i korzystanie z portalu są bezpłatne, a jedynym zarobkiem jest prowizja od zakończonych transakcji. Na stronach może zarejestrować się każdy.

Czy to bezpieczne?

Ryzyko jest większe, niż w przypadku pożyczki w banku, czy instytucji finansowej. Uzależnione jest ono od weryfikacji rejestrujących się na portalach osób. Oczywiście większe ryzyko jest po stronie inwestora. Pożyczkobiorca chroniony jest umową, zabezpieczająca przed zmiana oprocentowania, czy koniecznością spłaty w innym, niż w umowie terminie. Inwestor pożyczający pieniądze nie ma 100% gwarancji spłaty przez obcą osobę. Na szczęście serwisy przykładają więcej uwagi do weryfikacji danych osób, które chcą korzystać z tej formy pożyczania. Często współpracują z Krajowym Rejestrem Długów, czy firmami windykacyjnymi. Pojawiają się także gwarancje dla inwestorów, które pokrywają część a nawet całość pożyczanej kwoty w przypadku problemów.

Zalety pożyczek społecznościowych

Pozyskanie środków na rozwój biznesu w taki sposób wiąże się z szerszym dostępem do kapitał, bez konieczności skomplikowanych procedur i weryfikacji w banku. Jedynym ograniczeniem może być brak akceptacji projektu przez pożyczkodawcę zarejestrowanego w systemie. Wartość oprocentowania ustalana jest przez strony umowy (ograniczenia wynikają tylko z ustawy antylichwiarskiej). W ramach pożyczki społecznościowej można liczyć na pożyczkę niewielkich środków ( w porównaniu z kredytem bankowym), ale można stworzyć tzw. koszyk kredytowy, w którym zbierzemy kwotę wymagana od kilku kredytodawców. Przy tego typu pożyczce nie sprawdza się szczegółowo wyciągów bankowych, aż tak dokładnie zdolności kredytowej.

Wadą pożyczki społecznościowej jest zdecydowanie mała rozpiętość kwot możliwych do uzyskania od jednego pożyczkodawcy, tak więc jeśli potrzebujemy na rozwój biznesu dużych pieniędzy, trudno będzie je w taki sposób uzyskać. Wada może być również niedoprecyzowana kwestia zysku, stąd najczęściej pożyczki tego typu podlegają opodatkowaniu (19% od zysków)

Reasumując – pożyczki social lending to idealna opcja umożliwiająca przedsiębiorcom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a także osobom fizycznym rozwiązaniem problemów o charakterze przejściowym. Może wspomóc biznes, umożliwić zakup sprzętu czy samochodu, albo wyjechać na wymarzone wakacje, bez zbędnych formalności.

Sprawdź koniecznie porównania:
Porównanie kredytów gotówkowych 2023
Porównanie kredytów hipotecznych 2023
Porównanie kredytów samochodowych 2023
Porównanie pożyczek pozabankowych 2023
Porównanie kont osobistych 2023

Bankuj.pl to niezależny portal, w którym znajdziecie zbiór ofert banków z Lublina, obejmujący tanie kredyty gotówkowe (sprawdź oprocentowanie na kwiecień 2024), kredyty na zakup nieruchomości (kredyty mieszkaniowe, kredyty na dom, kredyty na działkę budowlaną), konta bankowe (internetowe konta osobiste, konta dla małych i średnich firm), bezpłatne usługi pośrednictwa finansowego, świadczone przez doświadczonych specjalistów kredytowych renomowanych firm eksperckich z Lublina. Sprawdź aktualne porównania i wybierz rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb i możliwości. Wszystkie produkty bankowe zaprezentowane na niniejszej stronie mają charakter wyłącznie informacyjny.