Kredyt hipoteczny, nazywany przez niektórych pętlą na szyi czy dożywociem to z pewnością bardzo duże zobowiązanie. Nie bądźmy jednak czarnowidzami – większość młodych Polaków nie jest w stanie zrealizować marzenia o własnych czterech katach bez zaciągnięcia tego zobowiązania. Nie oznacza to, że do kwestii skorzystania z kredytu można podejść bez żadnego przygotowania.
1. Zbierz środki na wkład własny. Obecnie żaden bank nie sfinansuje całości zakupu. Wymagane jest przynajmniej 20 % wkładu własnego. Słowo – klucz to w tym wypadku „przynajmniej”. Zdecydowanie lepiej, aby wkładu było zdecydowanie więcej. Pozwala to na krótszy okres kredytowania lub niższą ratę.
2. Zbuduj poduszkę bezpieczeństwa finansowego. To modny termin, często opisywany na blogach, a rzadko stosowany w praktyce. Poduszka bezpieczeństwa to nic innego, jak kwota oszczędności, która pozwoli ci na spokojne życie w razie utraty dochodów. Nie chodzi o to, abyś został rentierem, a po prostu dał sobie pół roku na znalezienie nowej pracy bez nadmiernego stresu. Poduszka bezpieczeństwa pozwoli ci także na spłatę raty kredytu w momencie, gdy zabraknie stałego dochodu.
3. Spłać wszelkie zobowiązania. To bardzo dobry moment na spłatę wszelkiego zadłużenia: rat za drobne AGD, samochód czy po prostu długów u przyjaciół. Pamiętaj także o spłacie kart kredytowych, limitów i debetów na koncie. Jeśli możesz zrezygnuj z kart całkowicie. Znacząco podniesie to twoją zdolność kredytową, a także da gwarancję, ze nie utoniesz w ratach, gdy już zaciągniesz kredyt hipoteczny.
4. Sprawdź swoja historię w BIK. Nie tylko dowiesz się, jak twoje możliwości kredytowe oceni bank, ale też ustalisz kwoty zobowiązań. Być może o którymś zapomniałeś. Dzięki temu nie zaskoczy cię odmowa udzielenia kredytu.
5. Złóż wniosek o kredyt w kilku bankach. Nie pozwól sobie na nadmierne przywiązanie. Bank, w którym posiadasz rachunek rozliczeniowy nie zawsze zaoferuje ci najkorzystniejszy kredyt. Kredyt hipoteczny to produkt, podobnie jak każda inna rzecz występująca na rynku. Szukaj promocji i starannie wybieraj.
6. Mierz siły na zamiary. To typowo polska przypadłość. Zbyt huczne wesela, kosztowne chrzciny i za duże domy. Pamiętaj, że kredyt hipoteczny będziesz spłacać wiele lat, pośród których trafią się i te nieco mniej tłuste. Nie kupuj najdroższego lokalu, nawet jeśli masz wysoką zdolność kredytową. Kup mieszkanie, które jest ci potrzebne. Nie kupujesz za swoje pieniądze, a za pieniądze banku.
7. Ustabilizuj swoją sytuację zawodową. Zadbaj o umowę na czas nieokreślony. Nie daje ci ona gwarancji stałego zatrudnienia, ale przynajmniej zapewnia trzymiesięczną odprawę. Rozejrzyj się także za dodatkowym zajęciem. Być może zarobek pozwoli na pokrycie chociaż części zobowiązania