Leasing istnieje na rynku już jakiś czas, bardzo szybko został doceniony przez polskich konsumentów. Kluczowa w tej kwestii była łatwa dostępność do usługi. Leasing oczywiście ma także kilka wad, związanych z opłatami. Poniżej szczegóły.
Historia leasingu w Polsce jest stosunkowo krótka, sięga zaledwie kilku lat, mimo to zyskuje coraz większą popularność. Dane statystyczne Związku Polskiego Leasingu z 2017 roku wskazują, iż od pięciu lat wzrost usług leasingowych wyróżnia się dwucyfrowym wynikiem procentowym. Większość przypadków finansowania dotyczy zakupu aut osobowych, dostawczych oraz samochodów ciężarowych, kupowane są również maszyny i urządzenia. Nieruchomości oraz pozostałe przedmioty handlu stanowią jedynie około półtora procenta umów. O wielkim znaczeniu leasingu dla polskich przedsiębiorców świadczy ogromna różnica kwot w stosunku do pożyczek inwestycyjnych. Umowy leasingowe, które zostały zawarte w pierwszych sześciu miesiącach w bieżącym roku przewyższały wartość pożyczek inwestycyjnych aż siedmiokrotnie. Według ZPL firmy korzystające z leasingu to ponad siedemdziesiąt procent małych przedsiębiorstw.
Koszty związane z leasingiem samochodowym
1. opłata początkowa,
2. opłaty dotyczące rozpatrzenia wniosku,
3. odsetki,
4. ubezpieczenia oc oraz ac,
5. opłaty związane z wykupem pojazdu,
6. opłaty związane z usługami dodatkowymi (assistance, przeglądy, itp.).
Klienci usług leasingowych mają przeważnie dwie możliwości: pierwsza dotyczy samodzielnego ubezpieczenia samochodu, druga zaś umożliwia ubezpieczenie za pośrednictwem firm leasingowych. Polisa przeważnie jest zawierana na pięć lat albo na cały okres trwania umowy. W takim przypadku wysokość składki nie ulega zmianie. Należy pamiętać, że im dłuższy okres spłaty, tym niższe będą raty, ale proporcjonalnie wzrosną koszty. Wielu przedsiębiorców próbuje znaleźć oferty, które nie wiążą się z ofertą początkową, ale nie uwzględniają tego, że zwiększenie kapitału finansowego może pozytywnie wpłynąć na koszty związane z odsetkami. Krótko mówiąc, saldo zadłużenia od którego naliczane są takie opłaty jak oprocentowanie, czy prowizje będzie niższe na samym starcie zawarcia umowy.
Sprawdź koniecznie porównania:
– Porównanie kredytów gotówkowych 2024
– Porównanie kredytów hipotecznych 2024
– Porównanie kredytów samochodowych 2024
– Porównanie pożyczek pozabankowych 2024
– Porównanie kont osobistych 2024