Czy oszczędzanie małych kwot ma sens?

Oszczędzanie niektórym przychodzi dość łatwo, inni muszą wyrobić sobie odpowiedni nawyk. Niezależnie od tego, jakie mamy odchody, warto odkładać pieniądze. Nadwyżka w domowym budżecie to nie tylko dodatkowe pieniądze na przyjemności czy nieprzewidziane wydatki, ale większe poczucie bezpieczeństwa oraz niezależności finansowej. Każdy z nas może oszczędzać bez względu na to, czy zarabia dużo, czy jego dochody są niskie. Odkładanie nawet małych kwot ma sens.

Porządkowanie wydatków

Najważniejszą kwestią podczas rozpoczynania swojej przygody z odkładaniem pieniędzy jest uporządkowanie wydatków. Jeżeli do tej pory w ogóle nie mieliśmy kontroli nad tym ile i na co wydajemy pieniądze, warto o tym pomyśleć i spróbować nad nimi zapanować. Gdy zaczniemy spisywać swoje wydatki, może okazać się, że ponosimy dużo niepotrzebnych kosztów, które można wyeliminować. Mając bardziej racjonalne podejście do finansów, możemy dużo zyskać. Każdy, kto wykręca się od oszczędzania tłumacząc się, że nie ma z czego odkładać, powinien zdać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę nie liczą się zarobki, ale to ile potrafimy zaoszczędzić.

Proste rady na to, aby oszczędzać

– rób zakupy wyłącznie z przygotowaną listą,
– jeżeli na co dzień poruszasz się samochodem, korzystaj z niego mądrze, ekonomiczna jazda pozwala zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy,
– minimalizuj drobne koszty – zmień kont bankowe na bezpłatne, jeśli za obecny rachunek ponosisz opłaty, zmniejsz abonament telefoniczny, zrezygnuj z dodatkowych pakietów telewizyjnych, z których i tak nie korzystasz,
– spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu, a nie na kanapie przed telewizorem – przyjemne z pożytecznym,
– zainwestuj w sprzęt, który zmniejszy twoje rachunki np. zmywarkę,
– kupuj tyle jedzenia, ile potrzebujesz, nie marnuj go,
– rób zakupy na wyprzedażach,
– zrób przegląd garderoby i sprzedaj rzeczy, w których nie chodzisz,
– przed dokonaniem zakupów, porównaj ceny i wybierz najkorzystniejszą ofertę.

Oszczędzanie to bardzo ważna kwestia, niestety bardzo często nie radzimy sobie z odkładaniem pieniędzy. Obecnie w sieci można znaleźć wiele stron internetowych poświęconych zarządzaniu finansami osobistymi tak, więc jeśli mamy tendencje do wydawania pieniędzy i nadal żyjemy od wypłaty do wypłaty, warto próbować zmienić swoje przyzwyczajenia.

Sprawdź koniecznie porównania:
Porównanie kredytów gotówkowych 2023
Porównanie kredytów hipotecznych 2023
Porównanie kredytów samochodowych 2023
Porównanie pożyczek pozabankowych 2023
Porównanie kont osobistych 2023

Bankuj.pl to niezależny portal, w którym znajdziecie zbiór ofert banków z Lublina, obejmujący tanie kredyty gotówkowe (sprawdź oprocentowanie na maj 2024), kredyty na zakup nieruchomości (kredyty mieszkaniowe, kredyty na dom, kredyty na działkę budowlaną), konta bankowe (internetowe konta osobiste, konta dla małych i średnich firm), bezpłatne usługi pośrednictwa finansowego, świadczone przez doświadczonych specjalistów kredytowych renomowanych firm eksperckich z Lublina. Sprawdź aktualne porównania i wybierz rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb i możliwości. Wszystkie produkty bankowe zaprezentowane na niniejszej stronie mają charakter wyłącznie informacyjny.