Zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja, dlatego warto dobrze ją przemyśleć i zapoznać się z procedurami i formalnościami, jakie będziemy zobowiązani dopełnić. Decydując się na nieruchomość z rynku pierwotnego, trzeba będzie podpisać umowy z deweloperem, niektóre będą wymagały potwierdzenia notarialnego.
Należy przygotować się na dopełnienie szeregu formalności, niestety jest ich całkiem sporo. W przypadku nieruchomości, która jest jeszcze w trakcie budowy, będziemy zobowiązani do podpisania trzech umów – rezerwacyjnej, deweloperskiej oraz aktu przeniesienia własności, dwie ostatnie muszą mieć formę aktu notarialnego. Gdy decydujemy się na zakup garażu czy komórki lokatorskiej, będzie wiązało się to z przygotowaniem dodatkowych dokumentów.
Umowa rezerwacyjna
Umowa rezerwacyjna, jak sama nazwa na to wskazuje, stanowi rezerwację danego lokalu. Podpisując taki dokument, deweloper zobowiązuje się do wyłączenia danego mieszkania z oferty, w zamian za to klient wpłaca w określonym terminie opłatę rezerwacyjną na poczet zakupu nieruchomości, najczęściej są to kwoty od 1000 do 10 000 złotych i traktuje się je jako zaliczkę lub zadatek. Jeżeli się rozmyślimy i nie wpłacimy pieniędzy, nie ponosimy z tego względu żadnych konsekwencji. W tym wypadku porozumienie po prostu wygasa i wybrany lokal jest umieszczany w ofercie. Oczywiście należy rozróżniać pojęcia zadatek oraz zaliczka, ponieważ nie są one ze sobą tożsame. Od rodzaju takiej opłaty będzie zależało, czy deweloper w przypadku rezygnacji z danej nieruchomości zwróci nam pieniądze – warto tego dopilnować. Umowa rezerwacyjna to krótki, jednostronicowy dokument, który zawiera dane stron, termin zawarcia umowy oraz harmonogram wpłat.
Umowa deweloperska
Umowa deweloperska musi mieć formę aktu notarialnego, przeważnie zawiera się ją miesiąc po podpisaniu umowy rezerwacyjnej. Przed podpisaniem aktu notarialnego firma deweloperska, zazwyczaj wymaga uregulowania pierwszej transzy, włączając w to zadatek wpłacony bezpośrednio po zawarciu porozumienia dotyczącego rezerwacji. Jeżeli chodzi o pokrywanie kosztów aktu notarialnego, to dzielimy się nimi z deweloperem po połowie.
Umowa przeniesienia własności
Umowa przeniesienia własności również wymaga sporządzenia aktu notarialnego. Taki dokument podpisuje się po zakończeniu budowy, uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku oraz odebraniu lokalu. Koszty związane z aktem przeniesienia własności do nowo założonej księgi wieczystej spoczywają na kliencie, także należy liczyć się z takimi opłatami. W sumie należy przygotować się na poniesienie kosztów umów deweloperskich w wysokości ponad 2 000 złotych.