Sposoby Polaków na wyłudzenie odszkodowań z polis na życie i zdrowie

Są ludzie uczciwi, inni naginają prawo, aby uzyskać jakąś korzyść. Niniejszy tekst jest przestrogą dla tych, którym przez myśl przeszło wyłudzenie odszkodowania z polisy na życie i zdrowie. Obecnie większość ubezpieczycieli posiada szereg narzędzi służących do wykrywania przestępstw ubezpieczeniowych, niestety wielu Polaków decyduje się na taki krok. Warto podkreślić, że za próbę wyłudzenia odszkodowania są przewidziane bardzo surowe kary.

Poniżej opisane zostały przykłady wyłudzeń odszkodowania z polisy na życie, zdrowie lub NNW. Przykłady pochodzą od PIU i były udostępnione w „Raporcie o przestępczości ubezpieczeniowej 2016”.

Analiza dokumentów

Poszkodowany w czasie meczu piłki nożnej został poważnie kontuzjowany, przewieziono go do szpitala i wykonano operację. Ubezpieczony starał się o pieniądze z odszkodowania podając informacje, że do wypadku doszło podczas gry z kolegami. Ubezpieczyciel dokładnie przeanalizował dokumenty oraz sprawdził okoliczności, w jakich doszło do nieszczęśliwego wypadku, okazało się, że był to mecz IV ligi piłkarskiej, co wykluczało uzyskanie zadośćuczynienia.

Pieniądze dla wnuka

Przypadek dotyczy oszustwa związanego z urodzeniem dziecka. Ubezpieczony domagał się wypłaty świadczenia w ramach polisy grupowej, posiadał takową polisę, w rodzinie rzeczywiście urodziło się dziecko, tyle, że nie było to jego dziecko. Chodziło o dziecko syna ubezpieczonego, który nosił takie samo nazwisko oraz bardzo podobne imię, które różniło się jedynie jedną literą. Spostrzegawczość urzędnika udaremniła jednak próbę oszustwa.

Za złamany nos

Kolejna próba wyłudzenia miała miejsce przez jednego człowieka, aż dwa razy. Powoływał się na dwa zdarzenia, pierwsze dotyczyło urazu nosa wskutek upadku na rowerze po zderzeniu z psem, druga sytuacja rzekomo miała miejsce w autobusie, gdzie ubezpieczony uderzył nosem o kasownik podczas gwałtownego hamowania kierowcy. Dokumentacja medyczna wykazała, że poszkodowany uprawia sporty walki i jego nos przeszedł już wiele urazów.

Wypadek na rowerze

Drugi przypadek, w którym udział bierze udział rowerzysta. Ubezpieczony posiadał polisę od ryzyka trwałego uszczerbku na zdrowiu, zgłosił, że po wypadku rowerowym, któremu uległ po najechaniu na kamień ma nadłamany obojczyk oraz naderwany nadgarstek. Okazało się, że ubezpieczony jest aktywnym piłkarzem, w sprawę był zamieszany również lekarz, który orzekł na rzecz poszkodowanego. Okazało się, że lekarzy wystawił drugą podobną dokumentację medyczną.

Ubezpieczyciele bardzo skrupulatnie sprawdzają wiarygodność przedstawionych dolegliwości oraz zdarzeń, dlatego nie warto ich oszukiwać. Czasami nie potrzeba stosowania specjalistycznych narzędzi, ubezpieczony niekiedy jest na tyle nieostrożny oraz lekkomyślny, że bardzo szybko można wykryć nieprawidłowości w jego wersji zdarzeń.

Sprawdź koniecznie porównania:
Porównanie kredytów gotówkowych 2023
Porównanie kredytów hipotecznych 2023
Porównanie kredytów samochodowych 2023
Porównanie pożyczek pozabankowych 2023
Porównanie kont osobistych 2023

Bankuj.pl to niezależny portal, w którym znajdziecie zbiór ofert banków z Lublina, obejmujący tanie kredyty gotówkowe (sprawdź oprocentowanie na maj 2024), kredyty na zakup nieruchomości (kredyty mieszkaniowe, kredyty na dom, kredyty na działkę budowlaną), konta bankowe (internetowe konta osobiste, konta dla małych i średnich firm), bezpłatne usługi pośrednictwa finansowego, świadczone przez doświadczonych specjalistów kredytowych renomowanych firm eksperckich z Lublina. Sprawdź aktualne porównania i wybierz rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb i możliwości. Wszystkie produkty bankowe zaprezentowane na niniejszej stronie mają charakter wyłącznie informacyjny.