Straż graniczna z uprawnieniami do zatrzymania dowodu rejestracyjnego

Projekt MSWiA o nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli pojazdów trafił do konsultacji międzyresortowych. Być może za jakiś czas straż graniczna zyska prawo do zatrzymywania dowodów rejestracyjnych kontrolowanych pojazdów, które według nich będą zagrażać bezpieczeństwu oraz porządkowi ruchu lub nie będą spełniać norm ochrony środowiska.

Do tej pory w przypadku konieczności odebrania dowodu rejestracyjnego kierowcy, straż graniczna była zobowiązana do wezwania na miejsce policji, zajmowało to bardzo dużo czasu. Skrócenie czasu przeprowadzanych czynności zarówno dla policjantów, jak i kierowcy to bardzo korzystne rozwiązanie, które przyniesie korzyści. Warto podkreślić, że oprócz straty czasu, takie procedury generowały spore koszty związane z angażowaniem w sprawę przedstawicieli dwóch służb.

Po wprowadzeniu zmian funkcjonariusze straży granicznej będą mogli zatrzymać dowód rejestracyjny kierowcy oraz wystawić niezbędne pokwitowania zgodnie ze wzorem wynikającym z rozporządzenia MSWiA z lipca 2008 roku. Taka zmiana ma na celu również dostosowanie obecnych przepisów do nowelizacji ustawy „Prawo o ruchu drogowym”.

Procedura po odebraniu dowodu rejestracyjnego

Niezależnie od tego, czy dowód rejestracyjny zostanie nam odebrany przez straż graniczą czy przez policję, dokument pojazdu będzie można odebrać w urzędzie, w którym pojazd został zarejestrowany. Może to zrobić właściciel lub współwłaściciel samochodu. Po odbiorze dokumentów wpis do dowodu rejestracyjnego o kolejnym terminie kontroli pojazdu może dokonać wyłącznie stacja kontroli pojazdów, gdzie wykonano badanie. Dla kierowców pojazdów, które z jakichś przyczyn zostały uznane za niezdolne do użytkowania w czasie kontroli granicznej, nowe przepisy bez wątpienia są dużym ułatwieniem. Nie trzeba czekać na wykonanie wszystkich procedur, które często trwają bardzo długo. Poza tym nowe przepisy pozwolą zaoszczędzić trochę pieniędzy, które mogą zostać spożytkowane w inny sposób.

Sprawdź koniecznie porównania:
Porównanie kredytów gotówkowych 2023
Porównanie kredytów hipotecznych 2023
Porównanie kredytów samochodowych 2023
Porównanie pożyczek pozabankowych 2023
Porównanie kont osobistych 2023

Bankuj.pl to niezależny portal, w którym znajdziecie zbiór ofert banków z Lublina, obejmujący tanie kredyty gotówkowe (sprawdź oprocentowanie na kwiecień 2024), kredyty na zakup nieruchomości (kredyty mieszkaniowe, kredyty na dom, kredyty na działkę budowlaną), konta bankowe (internetowe konta osobiste, konta dla małych i średnich firm), bezpłatne usługi pośrednictwa finansowego, świadczone przez doświadczonych specjalistów kredytowych renomowanych firm eksperckich z Lublina. Sprawdź aktualne porównania i wybierz rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb i możliwości. Wszystkie produkty bankowe zaprezentowane na niniejszej stronie mają charakter wyłącznie informacyjny.