Zagubiony dowód osobisty – co zrobić aby uniknąć zaciągnięcia na niego kredytu?

Każdemu z nas może się zdarzyć, że zgubi portfel wraz z dokumentami. Jeśli tak się stanie nie powinniśmy zwlekać, gdyż złodzieje działają szybko. Pierwsze kroki powinniśmy skierować na policję i do urzędu gminy, aby zgłosić zaistniałą sytuację i wyrobić nowe dokumenty. To jednak nie wszystko. Często się zdarza, że złodziej posługując się skradzionymi dokumentami próbuje zaciągnąć kredyt, czy inne zobowiązanie finansowe. Aby zatem nie okazało się, że musimy spłacać dług, którego nie chcieliśmy musimy zgłosić zagubienie lub kradzież do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych.

Na bardzo duże niebezpieczeństwo są narażone osoby, o których banki nie mają żadnych informacji, co oznacza, że nigdy z tego typu usług nie korzystały. Dlatego też zgłoszenie takiej sytuacji i zastrzeżenie dokumentów w banku jest bardzo ważne. Wystarczy w takim przypadku wziąć odpowiednie zaświadczenie z Urzędu Gminy i udać się do jednego z banków, które przyjmują od każdego tego typu zgłoszenia. Listę takich instytucji możemy znaleźć w internecie.

Wyłudzenia kredytów na podstawie cudzego dowodu osobistego wcale nie należą do rzadkości, dlatego musi się przed nimi jak najskuteczniej ustrzec. Jeżeli jesteśmy klientem jakiegoś banku, wtedy możemy zastrzec dokumenty w jednym z jego oddziałów. Możemy też pójść do jakiegokolwiek innego banku. Często tego typu usługa jest płatna i w zależności od banku wynosi od dziesięciu do sześćdziesięciu złotych, chociaż i bywa tak, że w niektórych placówkach nic nie zapłacimy. Pamiętajmy więc, że jeśli zgubimy dokumenty musimy je zastrzec dla własnego bezpieczeństwa. Oczywiście lepiej, żeby do takiej sytuacji w ogóle nie doszło, ale jeśli już się to wydarzy zróbmy wszystko aby uniemożliwić złodziejom zaciągnięcie kredytu na nasz koszt. Musimy więc działać szybko i zdecydowanie.

Sprawdź koniecznie porównania:
Porównanie kredytów gotówkowych 2023
Porównanie kredytów hipotecznych 2023
Porównanie kredytów samochodowych 2023
Porównanie pożyczek pozabankowych 2023
Porównanie kont osobistych 2023

Bankuj.pl to niezależny portal, w którym znajdziecie zbiór ofert banków z Lublina, obejmujący tanie kredyty gotówkowe (sprawdź oprocentowanie na maj 2024), kredyty na zakup nieruchomości (kredyty mieszkaniowe, kredyty na dom, kredyty na działkę budowlaną), konta bankowe (internetowe konta osobiste, konta dla małych i średnich firm), bezpłatne usługi pośrednictwa finansowego, świadczone przez doświadczonych specjalistów kredytowych renomowanych firm eksperckich z Lublina. Sprawdź aktualne porównania i wybierz rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb i możliwości. Wszystkie produkty bankowe zaprezentowane na niniejszej stronie mają charakter wyłącznie informacyjny.